Wesprzyj nas

Wybierz metodę płatności
Dane osobiste

Suma Darowizny 20.00zł

ddd

Żydowski Salon Literacki

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent organizując Salon Literacki stworzyło przestrzeń, miejscem dla otwartych dyskusji na temat literatury, szeroko pojętej kultury żydowskiej.

Żydowski Salon Literacki był elementem życia kulturalnego krakowskiego Kazimierza. Salon z powodzeniem funkcjonował od 2006 do 2014 roku. Salon był miejscem otwartych dyskusji na temat literatury, spotkań z pisarzami/pisarkami pochodzenia żydowskiego, bądź piszących o Żydach.

Spotkania te dawały okazję do poznania współczesnej literatury, lepszego jej zrozumienia i do rozmów na ważne, czasami trudne tematy. Szeroko pojęta żydowska tematyka obejmowała zarówno historię Żydów, życie w Izraelu, politykę, religię, sztukę, a także dzisiejsze życie żydowskie i problem tożsamości.

Twórcy przedstawiali swój punkt widzenia na literaturę, sztukę, kulturę żydowską, w czym często aktywnie uczestniczyła zgromadzana widownia. Spotkanie marcowe z Agnieszką Graff włączone zostało w ogólnopolski program wydarzeń związanych z 8 marca organizowanymi przez Porozumienie Kobiet 8 Marca.

W 2009 roku rozszerzyliśmy formułę salonu zapraszając fotografa, publicystę, krytyka Wojtka Wilczyka w związku z jego nowo wydanym albumem zdjęć synagog w Polsce. Chcieliśmy tym samym w rozpocząć zapraszać twórców sztuk wizualnych.

W 2010 roku projekt był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

projekt realizowany w latach od 2006 do 2014

Organizator:

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent

Partnerzy

Klezmer Hois

Patronat

Midrasz, Radio Kraków Małopolska, Tygodnik Powszechny

Wsparcie finansowe:

Taube Foundation for Jewish Life & Culture,
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.