16 grudnia Żydowskie Stowarzyszenie Czulent zorganizowało konferencję „Zniekształcanie historii: Zachowanie prawdy o Holokauście w czasach wzrastającej dezinformacji – Perspektywa międzynarodowa” objętą patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach koalicji ENMA (European Network on Monitoring Antisemitism).
Konferencja stanowi odpowiedź na zagrożenia związane z postępującą dezinformacją na temat Holokaustu i zjawiskiem zniekształcania i negowania prawdy o Holokauście. Przemówienie otwierające wygłosił Jan Łazicki, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską. Bella Szwarcman-Czarnota przedstawiła perspektywę drugiego i trzeciego pokolenia Żydów ocalałych o współczesnym zaprzeczaniu Holokaustowi dotyczącą współczesnych zniekształceń historii o Holokauście i jej instrumentalizacji. Marcus Sheff, przedstawiciel IMPACT-se (Institute for Monitoring Peace and Cultural Tolerance in School Education) omówił kwestie związane ze sposobem przedstawiania Żydów w polskich szkołach. Panel dotyczący perspektywy polskiej na zjawisko zniekształcenia pamięci o Holokauście w kontekście międzynarodowym odbył się z udziałem dr Aleksandry Gliszczyńskiej-Grabias, prof. Artura Nowaka-Fara oraz dr Kathrin Meyer, przedstawicielki IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance).
Panel międzynarodowy składał się z członków ENMA- Anny Zielińskiej z Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, Leeora Fink z Bundesverband RIAS, Jakuba Krála z Federacji Wspólnot Żydowskich w Czechach, oraz Judith Stein z Israelitische Kultursgemeinde w Wiedniu.
W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały porównawcze analizy czterech państw europejskich: Polski, Austrii, Niemiec i Czech, w kontekście specyficznych wyzwań społecznych, politycznych i prawnych związanych z przeciwdziałaniem negacjonizmowi Holocaustu. Spotkanie stworzyło przestrzeń dla międzynarodowego dialogu pomiędzy naukowcami, politykami oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, umożliwiając wypracowanie wspólnych strategii ochrony prawdy historycznej.