Od 17 lutego 2024 r. na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Akt o usługach cyfrowych zwany również Rozporządzeniem 2022/2065. DSA ma zapewnić użytkowniczkom i użytkownikom bezpieczne środowisko internetowe oraz przeciwdziałać rozpowszechnianiu nielegalnych treści w przestrzeni cyfrowej.
W ramach półrocznego badania podjęliśmy działania mające na celu sprawdzenie, czy i kiedy nienawistne treści o charakterze antysemickim są usuwane przez międzynarodowe i polskie serwisy IT. W tym celu przeprowadziliśmy Badanie usuwania treści nielegalnych w internecie przez międzynarodowe platformy internetowe: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, platforma X (dawniej Twitter) oraz dostawców polskich usług pośrednich: Agora, wp.pl, onet.pl, natemat.pl, dorzeczy.pl i wykop.pl pod kątem stosowania krajowych i unijnych przepisów nakazujących usunięcie lub uniemożliwienie dostępu do treści nielegalnych, w tym mowy nienawiści. Dostawcy usług cyfrowych usunęli jedynie 50,39% zgłoszonych nielegalnych antysemickich treści.
Chcieliśmy także odpowiedzieć na pytanie czy istnieje różnica w usuwaniu nienawistnych treści zgłaszanych przez zwykłych użytkowników a tzw. zaufane podmioty sygnalizujące. Badanie wykazało wyższy wskaźnik usuwania nielegalnych treści dla zgłoszeń dokonywanych przez zaufane podmioty sygnalizujące i zaufanych partnerów. Serwisy IT łącznie usunęły 46,67% zgłoszeń przesłanych przez zaufanych partnerów lub podmioty sygnalizujące.
W analizowanych i zgłoszonych treściach zaobserwowano także przykłady dezinformacji oraz rozpowszechniania antysemickich mitów spiskowych służące polaryzacji społeczeństwa oraz tworzeniu lub wzmacnianiu społecznych obaw i lęków.
Zapraszamy do zapoznania się z powyższym raportem oraz zaangażowanie się w zgłaszanie antysemickich incydentów w sieci przy wykorzystaniu platformy zglosantysemityzm.pl