Wesprzyj nas

Wybierz metodę płatności
Dane osobiste

Suma Darowizny 20.00zł

ddd

Żydowska Biblioteka im.ReMU

Biblioteka została zainicjowana przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent w czerwcu 2005 roku. Nasz księgozbiór liczy ponad 6000 książek dotyczących kultury żydowskiej.

Księgozbiór dostępny jest dla każdego dając możliwość poznania kultury żydowskiej kompleksowo, dodatkowo w sposób wolny od stereotypów. Żydowska Biblioteka im. Remu w Krakowie zapewnia stały dostęp do literatury żydowskiej, przez co daje możliwość wzmocnienia tożsamości kulturowej żydowskiej społeczności w Krakowie.

Czytelnicy/czytelniczki mogą wybierać spośród ponad dwudziestu działów tematycznych (m.in. państwo Izrael, wspomnienia, biografie, proza, poezja, tożsamość i gender czy literatura dziecięca i młodzieżowa). Posiadamy książki w języku polskim, hebrajskim, jidysz i angielskim.

Podtrzymanie pamięci o żydowskim życiu w Polsce oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat kultury i historii żydowskiej jest jednym z podstawowych zadań Biblioteki.

W latach 2013-2017 w ramach Biblioteki prowadziliśmy spotkania dla dzieci z literaturą żydowską.  W ramach spotkań z ludźmi kultury dzieci mogły usłyszeć opowiadania/bajki żydowskie oraz uczestniczyć w warsztatach filozoficznych, aktorskich po warsztaty plastyczne.

projekt realizowany od 2006 roku

Organizatorzy:

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent

Wsparcie finansowe:

w roku 2018 biblioteka finansowana jest przez:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Taube Foudation for Jewish Life & Culture
Kennetha Slatera

Comments
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent