Internetowe Materiały Dowodowe – Nowe Metody
Wykorzystywanie monitoringu Internetu oraz narzędzi typu web crawler w gromadzeniu i zapisywaniu dowodów w sprawach motywowanych uprzedzeniami.
W ostatnich latach obserwujemy niepokojący trend – ilość przestępstw motywowanych uprzedzeniami w Internecie stale rośnie. Media społecznościowe, fora dyskusyjne i inne przestrzenie cyfrowe, zamiast być miejscem wymiany myśli i budowania relacji z innymi, stały się narzędziem do szerzenia mowy nienawiści w tym do organizowania zmasowanych ataków na osoby, organizacje i grupy, w szczególności te należące do mniejszości.
Niniejsza publikacja jest swoistym przewodnikiem po świecie nowych technologii i ich wykorzystywania by stanowiły wsparcie do pociągnięcia sprawców przestępstw motywowanych uprzedzeniami do odpowiedzialność karnej. Wskazuje także jak osoby pokrzywdzone przestępstwem i organizacje mogą zapisywać trwale materiał dowodowy czy wykorzystywać materiały pochodzące z komercyjnych narzędzi często wykorzystywanych do celów marketingowych (social listening) do informowania policji i prokuratury o przestępstwach popełnianych na ich szkodę. Jest też przewodnikiem dla osób pokrzywdzonych, adwokatek i adwokatów, policjantek i policjantów czy prokuratorek i prokuratorów jak wykorzystywać dowody cyfrowe pochodzące z narzędzi typu crawler.
Publikacja ta powstała w oparciu o gromadzone latami doświadczenie w monitorowaniu treści o charakterze nienawistnym, wspierania osób pokrzywdzonych w procesie zbierania dowodów oraz składania zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby o nieustalonej tożsamości. Materiał, który przygotowaliśmy, powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent oraz eksperckiej wiedzy prokuratorów.
Spis treści:
- Wykorzystanie narzędzi do monitorowania Internetu przez ofiary i organizacje
- Zabezpieczenie przez stronę postępowania publicznie dostępnych danych przetwarzanych przez platformy internetowe
- Wprowadzenie – dane informatyczne jako dowód w postępowaniu karnym
- Rodzaj i zakres danych przetwarzanych przez platformy internetowe, w tym dostawców “mediów społecznościowych”
- Dostęp do danych przetwarzanych przez platformy internetowe dla organów ścigania.
- Znaczenie dowodowe informacji uzyskanych i zabezpieczonych przy pomocy oprogramowania typu web crawler i do przetwarzania big data.
- Zasady formułowania wniosków dowodowych
Publikacja powstała w ramach projektu ”New Methods of Gathering Evidence on antisemitic crimes committed on Social Media” finansowanego przez The Coalition to Counter Online Antisemitism (CCOA).
Publikacja powstała w ramach projektu „Online antisemitism in Poland: establishment of a legal aid helpdesk, reporting and advocacy activities”, finansowanego z Fundacji
Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość, realizowanego przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent.
nasze publikacje