Narodowość, etniczność i budowanie koalicji. Mechanizm współpracy między grupami mniejszościowymi w Polsce.
Celem projektu jest skoncentrowanie się na procesie przejścia od lokalnych kontaktów i sieci do budowania koalicji grup mniejszościowych. Projekt ma za zadanie angażowanie organizacji mniejszościowych w procesy decyzyjne władz lokalnych w celu skuteczniejszego identyfikowania i możliwości wyrażania swoich potrzeb i obaw oraz zwalczania dyskryminacji.
Projekt skonstruowany jest w ten sposób by od oddolnych działań wypracować zalecenia krajowe. Koncentruje się na lokalnych organizacjach mniejszości narodowych i etnicznych, współpracy między nimi i wzmocnieniu pozycji ich przedstawicieli zwiększając ich kompetencje, wiedzę i umiejętności. Chcemy zbudować sieć między nimi a władzami, zaangażować mniejszościowe organizacje pozarządowe w procesy decyzyjne w celu zwalczania dyskryminacji, ważne jest aby dać im możliwość wyrażenia swoich potrzeb i obaw, wypracować kanały komunikacji.
Główne działania:
1. Szkolenia lokalne mające na celu podniesienie poziomu wiedzy, rozwój umiejętności oraz wzajemna współpraca miedzy organizacjami oraz administracją. Celem warsztatów jest inicjowanie współpracy pomiędzy organizacjami mniejszościowymi, zwiększenie partycypacji mniejszości w procesach decyzyjnych, wymiana dobrych praktyk partycypacja mniejszości narodowych i etnicznych w procesie tworzenia rozwiązań prawnych, sieciowanie, budowanie sojuszy i koalicji jako kluczowego elementu podnoszenia efektywności działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych.
W ramach warsztatów uczestnicy:
- zwiększą swą wiedzę na temat pozyskiwania funduszy;
- zdobędą informacje na temat bieżących możliwości pozyskania środków finansowych i niefinansowych oraz podstawowych informacji na temat przyszłych konkursów, dotacji;
- poznają kanały komunikacji z urzędnikami i politykami;
- zwiększą umiejętności komunikacyjne szczególnie w komunikacji z urzędnikami i politykami. Jak mówić by być słyszanym i wysłuchanym.
2. Katalog ekspertów mniejszościowych – publikacja przygotowana w wersji cyfrowej pdf w dwóch wersjach językowych (pol. i ang.) prezentująca ekspertów z różnych dziedzin, ekspertów należących do mniejszości narodowych i etnicznych. Celem jest promocja tych ekspertów mniejszościowych tak aby administracja miała pod ręką ekspertów w razie różnych potrzeb dotyczących współpracy z mniejszościami. Publikacja otrzymała patronat Rzecznika Praw Obywatelskich.
3. Ogólnopolska konferencja. W ramach agendy konferencji chcielibyśmy poruszyć następujące tematy:
- mniejszości narodowe i etniczne w prawie międzynarodowym – mechanizmy je wspierające;
- promocja publikacji “O nas warto, warto z nami” – to katalog ekspertów mniejszościowych co naszym zdaniem przyczyni się do zwiększenia partycypacji mniejszości w procesach decyzyjnych;
- dobre praktyki partycypacji mniejszości narodowych i etnicznych w procesie tworzenia rozwiązań prawnych;
- sieciowania, budowania sojuszy i koalicji jako kluczowy element podnoszenia efektywności działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych;
- mowa nienawiści wobec mniejszości narodowych i etnicznych.
Lider projektu:
- Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
Partnerzy:
- Fundacja Zustricz
- Fundacja Sztuki Jaw Dikh.
Projekt finansowy ze środków:
- Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft” (EVZ)
podobne projekty