Poradnik – jak wspierać osoby pokrzywdzone przestępstwem z nienawiści
Publikacja ta zawiera zestaw informacji, wskazówek i schematów działań, które pomocne będą dla osób działających w organizacjach zrzeszających osoby ze społeczności narażonych na przestępstwa z nienawiści i planujących usystematyzować procedury udzielania wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy motywowanej uprzedzeniami. A prościej, to zestaw wskazówek, jak właściwie zareagować, kiedy ktoś zwróci się do Was o pomoc.
Omówimy tu jak wspierać osoby pokrzywdzone przestępstwem, gdzie szukać wsparcia zewnętrznego oraz jak dbać o osoby udzielające takiego wsparcia. Będziemy zwracać szczególną uwagę na zewnętrzne wsparcie, co pozwoli przygotować się na zapewnienie pomocy przy niewielkim budżecie organizacji. Na koniec kilka słów o standardach zapewnienia takiej pomocy osobom pokrzywdzonym.
Poradnik ten opiera się na obecnie istniejących w Polsce strukturach wsparcia osób pokrzywdzonych przestępstwem i będzie aktualizowany w przypadku zmian organizacyjnych w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz systemie wsparcia osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Spis treści:
- Dla kogo powstał ten poradnik?
- Zgłasza się osoba pokrzywdzona – co teraz?
- Pomoc instytucjonalna
- Jak zapewnić pomoc psychologiczną?
- Jak zapewnić pomoc medyczną?
- Jak zapewnić pomoc prawną?
- Jak zapewnić pomoc materialną?
- Jak zapewnić pomoc praktyczną?
- Jak wspierać przy zgłaszaniu przestępstwa?
- Jak wspierać „pomagaczy”?
- Jakie są standardy wspierania osób pokrzywdzonych przestępstwem z nienawiści?
Załączniki
- Schemat tworzenia modelu wsparcia ofiar przestępstw z nienawiści
- Model wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji i/lub pokrzywdzonych przestępstwem z nienawiści
- Lista instytucji / organizacji
- Lista publikacji dot. wsparcia osób pokrzywdzonych przestępstwami z nienawiści
- Prawa i obowiązki osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym
Publikacja powstała w ramach projektu „Zintegrowany system monitorowania antysemickich przestępstw i mowy nienawiści oraz pomocy i wsparcia dla członków społeczności żydowskiej”. Projekt realizowany przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Prawa, Równość i Obywatelstwo na lata 2014-2020 oraz Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (EVZ).
nasze publikacje