Współczesne wyzwania stojące przed społecznością żydowską w Polsce
Konferencja zgromadziła przedstawicieli 28 organizacji żydowskich działających w Polsce. Wspólnie w trakcie dwudniowej konferencji skoncentrowaliśmy się na wyzwaniach z jakimi zmierzają się żydowska społeczność w Polsce, możliwościach tworzenia koalicji oraz możliwościach współpracy społeczności żydowskiej z administracją publiczną.
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent w partnerstwie z American Jewish Committee Central Europe, Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi, Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie oraz Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu zorganizowało ogólnopolską konferencję organizacji żydowskich pt. „Współczesne wyzwania stojące przed społecznością żydowską w Polsce”. Wydarzenie otrzymało patronat Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Konferencja odbyła się w dniach 2 i 3 kwietnia, w Warszawie, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w ODIHR Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i członkinie zarządów gmin wyznaniowych żydowskich oraz żydowskich organizacji pozarządowych.
Celem pierwszego dnia konferencji była dyskusja nad:
- wyzwaniami stojącymi przed społecznością żydowską;
- możliwościami tworzenia koalicji;
- możliwościami współpracy społeczności żydowskiej z administracją publiczną.
Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Hanna Machińska oraz Marcin Sośniak, Naczelnik Wydziału w Zespole Równego Traktowania, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zaprezentowali działania podejmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych. Przedstawili również możliwości współpracy i wsparcia, jakie może udzielić Rzecznik społeczności żydowskiej.
Przedstawiciele Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent zaprezentowali raport Księga Dobrych Praktyk. Działania na Rzecz Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Cudzoziemców. Publikacja zawiera wyniki badań, których celem było określenie obszarów występowania współpracy, wyłonienie jej dobrych praktyk, a także możliwości umocnienia i dalszego rozwoju. Skoncentrowaliśmy się na przykładach konkretnych rozwiązań i radzenia sobie z wyzwaniami, z jakimi spotykają się przedstawiciele mniejszościowych organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej.
Drugiego dnia przedstawiciele organizacji żydowskich uczestniczyli w organizowanym przez ODIHR Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE warsztatach pt.: „ODIHR Hate Crime Reporting Workshop”, podczas których dyskutowano nad sposobami przeciwdziałania antysemityzmowi i rasizmowi oraz zgłaszaniem incydentów na tle antysemickim i rasistowskim. W ramach warsztatów pracownicy ODIHR oraz ekspert Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent przedstawili internetową platformę zgłaszania przestępstw z nienawiści. Omówiono możliwości korzystania z w/w narzędzia w celu budowania poczucia bezpieczeństwa wewnątrz społeczności żydowskiej ale również jako instrumentu rzeczniczego.
Dodatkowym komponentem warsztatów było spotkanie z prawniczką reprezentującą Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, która przedstawiała program Pro Bono dla Równości oraz możliwości wsparcia społeczności żydowskiej przez Towarzystwo w procesach karnych i cywilnych dotyczących dyskryminacji.
Projekt był realizowany w 2019 roku.
Lider projektu:
- Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
Partnerzy:
- Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka / OBWE
- American Jewish Committee Central Europe
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi,
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
- Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
Patronat:
- Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP,
- Rzecznika Praw Obywatelskich.
Projekt finansowy ze środków:
- Fundacja im. St. Batorego
podobne projekty