Wesprzyj nas

Wybierz metodę płatności
Dane osobiste

Suma Darowizny 20.00zł

ddd

Krakowski Szlak Kobiet

Projekt „Krakowski Szlak Kobiet” koncentrował się na historycznym dorobku kobiet związanych z Krakowem (i nie tylko nim), ich spuścizną pozostawioną współczesnym.

Projekt „Krakowski Szlak Kobiet” koncentrował się na historycznym dorobku kobiet związanych z Krakowem (i nie tylko nim), ich spuścizną pozostawioną współczesnym w postaci: praw wyborczych, prawa do studiowania, prawa do pracy, doświadczeń przełamywania ograniczających społecznych wyobrażeń o rolach płci. Ponieważ wspólne emancypacyjne doświadczenia kobiet wywodzących się z różnych społeczności i wspólnot są pomijane w podręcznikach szkolnych, w przewodnikach po mieście – w ten sposób są unieważniane i przemilczane.

W ramach projektu zrealizowaliśmy założenia edukacji pamięci, przywróciliśmy współcześnie żyjącym pamięć o dokonaniach i dziedzictwie kobiet związanych z Krakowem, wywodzących się z różnych grup i społeczności, które współtworzyły to miasto i walczyły o równouprawnienie kobiet – angażując się w ruch emancypacyjny lub indywidualnie przełamując społeczne bariery płci. Nasze działania edukacyjne i badawcze doprowadziły do odzyskania tych niesprawiedliwie zapomnianych postaci dla wspólnej pamięci mieszkanek i mieszkańców Krakowa i nie tylko.

Celem Krakowskiego Szlaku Kobiet było wzmocnienie zaangażowania obywatelskiego, zaangażowania na rzecz demokracji, społeczeństwa obywatelskiego oraz równości kobiet i mężczyzn poprzez edukację o historii / herstorii kobiet, procesach emancypacyjnych i walce kobiet o równouprawnienie jako elemencie walki o demokrację.

W roku 2010 Krakowski Szlak Kobiet wygrał w plebiscycie Gazety Wyborczej KULTURALNE ODLOTY w kategorii WYDARZENIE 2010!

projekt realizowany od 2009 do 2010 roku. Projekt był kontynuacją projektu Polki, Żydówki – krakowskie emancypantki. Historia i współczesność dla równości i różnorodności.

Organizatorka:

Fundacja Przestrzeń Kobiet

Partner:

Żydowskie Stowarzyszeniem Czulent

Patronat medialny:

Feminoteka, MultiKulti, ngo.pl, geender.pl, Krytyka Polityczna, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Midrasz – miesięcznik o kulturze żydowskiej, Portal Społeczności Żydowskiej Jewish.org, TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska

Finansowany ze środków:

Islandia, Liechtenstein i Norwegia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, The Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Network of East-West Women w ramach Book and Journal Project.

Comments
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent