Roma Genocide Remembrance Initiative 2013 „Conference and Commemoration”
Inicjatywa ta ma na celu poprawienie świadomości dot. eksterminacji Romów w czasie wojny, obecnych wyzwaniach rasizmu, języku nienawiści i ekstremizmowi w Europie oraz mechanizmach „antigypsyismu” wśród młodych Europejczyków, organizacji pozarządowych oraz podmiotów i instytucji politycznych.
TernYpe to Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich, która zgromadziła ok. 300 młodych Europejczyków w Krakowie i Auschwitz 2 sierpnia 2013 r. Był to dzień upamiętniający zagładę Romów w czasie II Wojny Światowej.
Cała inicjatywa ta ma na celu poprawienie świadomości dot. eksterminacji Romów w czasie wojny, obecnych wyzwaniach rasizmu, języku nienawiści i ekstremizmowi w Europie oraz mechanizmach „antigypsyismu” wśród młodych Europejczyków, organizacji pozarządowych oraz podmiotów i instytucji politycznych. Wszystko po to, by zaktywizowana młodzież romska stawała się kluczem do pozytywnych zmian w społeczeństwie.
Organizowana przez młodzież Konferencja zaangażowała młodych Romów i nie-Romów z ponad 15 krajów, a także przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych, obrońców praw człowieka, ekspertów i zainteresowanych stron politycznych. TernYpe wyznaczyło sobie zadanie: zbudowa
platformę praw człowieka wśród młodzieżowych organizacji europejskich, która rzuci wyzwanie stereotypom i antigypsyismowi na szczeblu lokalnym i międzynarodowym. Inicjatywa ta wzmacnia świadomość młodych Europejczyków na temat ich roli i odpowiedzialności wobec swoich społeczności i społeczeństwa w ogóle.
Poprzez wzmocnienie współpracy między młodzieżą romską i nie-romską oraz organizacjami młodzieżowymi inicjatywa ta kształtuje zbiorową pamięć historyczną, świadomość i poszanowanie praw człowieka. Organizacja opowiada się za szerokim uznaniem w Europie 2 sierpnia jako oficjalnego Dnia Upamiętniającego zagładę Romów w czasie II Wojny Światowej.
Projekt zrealizowany w 2013 roku.
Lider projektu:
- Inicjatywa organizowana jest przez TernYpe International Roma Youth Network we współpracy z organizacji członkowskimi oraz wieloma innymi organizacjami partnerskimi i wspierającymi.
Partnerzy:
- Żydowskie Stowarzyszenie Czulent (Polska)
- Documentation Center of German Sinti and Roma (Niemcy)
- ERGO Network (Holandia)
- Nevo Parudimos (Rumunia)
- Ruhama Foundation (Rumunia)
- BengorIn (Republika Czeska)
- Fundacja Klamra (Polska)
- Phiren Amenca International Network/RGDTS (Węgry)
- Nakeramos (Hiszpania)
- La Voix des Rroms (Francja)
- Rom Anticamente (Włochy)
- European Union of Jewish Students – EUJS (Belgia)
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie – Rektor prof. dra hab. Michał Śliwa
- Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego – Dyrektorka prof. dr hab. Bożena Popiołek
Sponsorzy i wsparcie publiczne:
- European Youth Foundation
- OSCE-ODIHR Contact Point for Roma and Sinti Issues
- Council of Europe Youth Department
- Youth in Action, European Commission
- Foundation EVZ (Responsibility, Remembrance, Future) –
- Europeans for Peace
- The Taube Foundation for Jewish Life & Culture
podobne projekty