Unzere Kroke – wielokulturowy dzień dziecka
Celem projektu było zorganizowanie Dnia Dziecka dla dzieci reprezentujących różne mniejszości narodowe, etniczne i religijne zamieszkujące region Małopolski. Organizatorom zależało na integracji najmłodszych. Organizacji wydarzenia towarzyszyło przekonanie, że takie przedsięwzięcia pomagają w przełamaniu stereotypów i w walce z wszelkimi przejawami rasizmu i antysemityzmu.
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent we współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie zorganizowało wielokulturowy Dzień Dziecka, czyli Unzere Kroke (w j. jidysz „nasz Kraków”).
Zaprezentowaliśmy kulturę w sposób wychodzący poza schematy, stereotypy, a także poza folkloryzację etniczności i wielokulturowości, która jest obecnie powszechna. Wszystko po to, aby stworzyć możliwość dogłębnego poznania kultury mniejszości jako części składowej kultury i dziedzictwa Polski.
W 2013 roku koncepcje warsztatów przygotowali artyści znani i cenieni w Polsce i zagranicą: Bogusław Barnaś (architekt), Urszula Palusińska (ilustratorka i reżyserka), Małgorzata Mirga (sztuki wizualne), Krzysztof Gil (sztuki wizualne) i Anna Rozenfeld (jidiszystka). Celem warsztatów było przedstawienie różnorodnego Krakowa z punktu widzenia dzieci z rożnych mniejszości narodowych i etnicznych. Dzieci zbudowały instalację z pudeł na dziedzińcu Synagogi Starej. W zabawie wzięło udział ponad 70 młodych uczestników.
W 2014 r. odbyła się druga edycja warsztatów, których koncepcję opracowali: Urszula Palusińska (ilustratorka i reżyserka), Małgorzata Mirga (sztuki wizualne), Krzysztof Gil (sztuki wizualne) i Anna Rozenfeld (jidyszystka). Dzieci narysowały wielkopowierzchniową, symboliczną mapę Małopolski w Parku Jordana. Na mapie zaznaczały miejsca związane z ich kulturą, dziedzictwem i religią. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 uczestników.
Projekt realizowany w 2013 r. i 2014 r.
Lider projektu:
- Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
Partnerzy:
- Urząd Wojewódzki w Krakowie
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie
- Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne w Krakowie
- Romskie Stowarzyszenie Oświatowe „Harangos”
- Centrum Edukacyjne Chabad Lubawicz w Krakowie
- Koło Rosjan w Krakowie
- Stowarzyszenie Ruska Bursa
- Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce o/Kraków
- Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej Kałe Jakha
- Towarzystwo Słowaków w Polsce
Projekt finansowy ze środków:
- Joint Distribution Committee Polska
- Konsulat Generalny USA w Krakowie
- Muzeum Historyczne Krakowa
- Ambasada Izraela
- Fundacja Szalom
- Społeczny Instytut Wydawniczy Znak sp. z o.o.
- Urząd Miasta w Krakowie
- Wydawnictwo Austeria
- Wydawnictwo Nisza
- Wydawnictwo BONA
podobne projekty